EG4 12000XP OffGrid Inverter | 48V Split Phase | 24kW PV Input | 12kW Power Output | EG4-12000XP V1
EG4 Logo
Top Authorized Dealer
Manufacturer Warranty Included
SKU EG4-12000XP
Sold out
Original price
Availability:
Out of stock
Profile Pic
Have a question? Talk to one of our trusted experts today!
Instant Live Chat: Chat IconChat Now
Call or Text us: Phone Icon 415-481-4075
Price Match Policy
Price Match
Here at OffGrid Living, we want to offer you the best prices online.
Refer to our Price Match Policy Rules.
Refunds & Returns Policy
Refer to our Refunds & Return Policy for more details.
Shipping & Delivery
Order Processing
Please allow 1-3 days for processing your order.
Shipping
We ship to the lower 48 continental United States only at this time.
Delivery time
Shipping Timeline listed above is an estimate. Please call or message the web chat for precise ETAs.
EG4 12000XP OffGrid Inverter | 48V Split Phase | 24kW PV Input | 12kW Power Output | EG4-12000XP Version 1
Description
EG4 12000XP Off-Grid Inverter
Key Features:
  • High Input Voltage (480VDC): Supports high-voltage input, reducing the need for extensive cabling and allowing for up to 24kW PV input without a combiner box.
  • Closed-Loop Communication: Seamlessly integrates with EG4 48V batteries and other supported brands, offering enhanced system performance and safety.
Performance Highlights:
  • 12kW Power Output with Surge Capacity up to 18kW: Delivers robust, consistent power with the ability to manage heavy-duty appliances and equipment in off-grid settings.
Technical Specifications:
  • AC Input: 120/240VAC | 50/60 Hz
  • Max Continuous Output: 12kW
  • Surge Capacity: 18kW (5 seconds)
  • Battery Compatibility: Lead-Acid/Lithium, with a recommended minimum of 400Ah per inverter
  • Operating Temperature: 32°F – 113°F (0°C – 45°C)
  • Protection Features: PV Reverse Polarity, Over-Voltage, and Surge Protection
  • Warranty: 5 years
Ideal Applications:
  • Residential Off-Grid Living: Perfect for homes wanting to break free from grid reliance.
  • Remote Worksites and Cabins: Ensures a steady power supply, even in isolated locations.
  • Commercial and Industrial Use: Robust enough to handle demanding off-grid requirements.
Product Specifications
EG4 12000XP OffGrid Inverter | 48V Split Phase | 24kW PV Input | 12kW Power Output | EG4-12000XP Product Specifications
AC INPUT DATA
NOMINAL AC VOLTAGE (GRID | GENERATOR) 120/240VAC; 120/208VAC (L1/L2/N required)
FREQUENCY (GRID | GENERATOR) 60 Hz (Default) | 50 Hz (Configurable)
GRID MAX. CONTINUOUS AC CURRENT 100A @ 240VAC
MAX. AC INPUT POWER 24000W
GENERATOR MAX. CONTINUOUS CURRENT 62.5A @ 240VAC
RECOMMENDED GENERATOR CAPACITY 6000W – 15000W
AC BYPASS (GRID | GENERATOR) 100A | 90A
AC OUTPUT DATA
OUTPUT VOLTAGE 120/240VAC; 208VAC
OUTPUT FREQUENCY 60 Hz (Default) | 50 Hz (Configurable)
MAX. CONTINUOUS OUTPUT CURRENT 50A @ 240VAC | 57.7A @ 208V
NOMINAL POWER OUTPUT w/ PV: 12000W @ 240V | 12000W 208V
w/ out PV: 12000W @ 240V | 12000W @ 208V
MAX. CONTINUOUS WATTAGE 12000W (L1-L2) | 6000W (L1-N or L2-N)
PEAK POWER (SURGE CAPACITY) 18000W for ≈5 seconds | 15000W for ≈10s
POWER FACTOR VALUE .99
THD (V) <3%
SWITCHING TIME <10 ms @ Single / <20 ms @ Parallel
EFFICIENCY
MAXIMUM EFFICIENCY (MPPT) 99%
MAXIMUM EFFICIENCY (PV TO BATTERY) 92.8%
MAXIMUM EFFICIENCY (AC TO BATTERY) 92.5%
MAXIMUM EFFICIENCY (PV TO LOADS) 93.5%
MAXIMUM EFFICIENCY (BATTERY TO LOADS) 90.2%
IDLE CONSUMPTION (STANDBY MODE)* <70W
BATTERY DATA
COMPATIBLE TYPES Lead-Acid/Lithium
MAX. CHARGE/DISCHARGE CURRENT (A) 250A
MAX. CHARGE/DISCHARGE POWER (W) 12000W
NOMINAL VOLTAGE 48 VDC
BATTERY VOLTAGE RANGE 46.4 – 60 VDC (Lithium) | 38.4 – 60 VDC (Lead-Acid)
RECOMMENDED BATTERY CAPACITY PER INVERTER >400Ah
HIGH DC CUT-OFF VOLTAGE 59 VDC (Lithium) | 60 VDC (Lead-acid)
STANDARDS AND CERTIFICATIONS
UL1741
FCC PART 15, CLASS B
GENERAL DATA
MAX. UNITS IN PARALLEL 16
PRODUCT DIMENSIONS (H×W×D) 34.25×20.87×5.91 in. (870×530×150 mm)
UNIT WEIGHT 104.7 lbs. (47.5 kg)
DESIGN TOPOLOGY High Frequency - Transformerless
RELATIVE HUMIDITY 5 – 95% (non-condensing)
OPERATING ALTITUDE <6561 ft. (<2000 m)
OPERATING AMBIENT TEMPERATURE RANGE 32°F – 113°F (0°C – 45°C) @ Full Load
STORAGE AMBIENT TEMPERATURE RANGE 5°F – 140°F (-15°C – 60°C)
NOISE EMISSION (TYPICAL) <60 dB
LOCKED ROTOR AMPS (LRA) 195A